2 grudnia 2023

chicmagazine.pl

Prawdziwy magazyn

Serwisy hostingowe nie tylko dla piratów

Każda treść, która jest dostępna w internecie musi być przechowywana na jakimś serwerze. Dotyczy to zarówno stron internetowych, jak i pojedynczych plików, które są udostępniane do pobrania.

Czasami chcemy coś wysłać znajomym, ale z uwagi na ograniczenia wielkości załączników nie możemy zrobić tego drogą mailową. Z myślą o takich potrzebach powstały serwisy z darmowym hostingiem.

Czasami nawet bez rejestracji można wysłać na serwer pliki o naprawdę dużych gabarytach, liczące nawet kilkaset megabajtów. Po udanym uploadzie dostajemy link do pobrania, który można komuś przekazać lub opublikować na forum dyskusyjnym.

To przydatna opcja dla studentów rozpowszechniających skrypty i opracowania przed egzaminami. Hostingowe usługi mają też swoje ciemne strony.

Często wykorzystują je piraci, aby dystrybuować nielegalne kopie filmów, gier i programów. Inną bolączką są niespodziewanie znikające pliki.

Rosnąca liczba przesyłanych na serwery treści powoduje, że niektóre są automatycznie usuwane, by zrobić miejsce dla nowych.