23 września 2023

chicmagazine.pl

Prawdziwy magazyn

Serwery na miarę potrzeb

Jednym z najważniejszych narzędzi, którymi muszą dysponować w szczególności duże podmioty gospodarcze, a także organa administracji publicznej lub placówki medyczne, są serwery. Posiadanie własnych, ściśle zarezerwowanych serwerów to nierzadko spora inwestycja, jednak stopa zwrotu jest wysoka.

Dzięki nim firma może bezpiecznie gromadzić i przechowywać dane swoich klientów, kontrahentów i swoje własne – często objęte klauzulą daleko idącej poufności. W tym celu należy mieć serwery wydajne i nowoczesne.

Opcje są dwie – budowa własnej serwerowni, która jest na miejscu i którą można stale kontrolować lub wynajem przestrzeni dyskowej w firmie zewnętrznej. Druga opcja nie jest tak komfortowa, ale ma ten plus, że zadania związane z bieżącą konserwacją i administracją baz danych spadają na zewnętrzny personel.

Takie rozwiązanie wpisuje się zatem w oszczędny model outsourcingowy, który na menadżerach robi spore wrażenie. Istotną sprawą jest bezpieczeństwo.

Osiąga się je poprzez szyfrowanie przesyłanych danych, a także instalację zaawansowanego oprogramowania antywirusowego i antyhakerskiego, na czele z zaporą ogniową.