23 września 2023

chicmagazine.pl

Prawdziwy magazyn

Pies musi się wybiegać

Chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla dobrego samopoczucia i kondycji psa ma ruch. Aktywność fizyczna w przypadku zwierząt żyjących w blokach jest znacznie ograniczona. Tak naprawdę psiaki mogą się wyszaleć jedynie wtedy, gdy wyjdziemy z nimi na spacer i wskazane jest, aby oddalić się wówczas nieco od domu. Im większa przestrzeń, tym lepiej, a przecież nie zawsze mamy czas na taki wypad z naszym pupilem. Największe potrzeby związane z ruchem mają psy o większych gabarytach.

Małe pieski też lubią pobiegać, ale nie trzeba aż tak regularnie organizować im wyjść pod tym kątem. Spory pies potrzebuje ruchu z kilku względów. Po pierwsze pomaga on w utrzymaniu prawidłowej wagi. Psy domowe są często przekarmiane przez swoich właścicieli, którzy chcą, aby ich zwierzę było zawsze najedzone. Część psów staje się w tej sytuacji łakoma, więc jeśli nie postawimy im granicy, mogą w szybkim tempie przybierać na wadze.

Bieganie na dworze pozwala im spalić nadmiar kalorii. Kwestia kolejna to ogólna kondycja fizyczna psa, która w połączeniu z nadwagą może się negatywnie odbić na jego zdrowiu. Pies odzwyczajony od ruchu, który równocześnie sporo je jest bardziej narażony na wiele schorzeń. Należy się też liczyć z tym, że jego długość życia będzie znacznie krótsza niż w przypadku psiaków, których właściciele zadbali o dobrą formę i dobrą dietę. Nie lekceważmy zatem tych kwestii i zawsze dbajmy o to, aby nasz pies mógł się cieszyć ruchem i zabawą na powietrzu.

W przeciwnym razie może się to na nim źle odbić.