2 grudnia 2023

chicmagazine.pl

Prawdziwy magazyn

Pierwsze kroki internetu

Mieć komputer to fajna sprawa, ale nie móc go wykorzystywać do komunikacji i zdobywania informacji to poważne ograniczenia. Stąd przeważa dziś opinia, że jeśli już w ogóle inwestować w taki sprzęt, to równocześnie zapewnić sobie szybkie łącze z internetem. Jego początki były bardzo skromne.

Pionierskie połączenia nawiązywano w ramach zamkniętych sieci i nawet gdy zaczęto przesyłać dane na spore odległości internet wciąż jawił się jako zabawka dla nielicznych. Nie brakowało osób ściśle związanych z branżą informatyczną, które uważały, że sieć WWW nigdy nie zyska masowego charakteru. Jak już wiemy te prognozy były kompletnie chybione.

Stopniowo internet rozwijał się, a ten rozwój w pewnym momencie zaczął ciągnąć niczym lokomotywa cały świat IT. Stron internetowych przybywało w zawrotnym tempie, rosła także dostępność łączy o w miarę wysokiej przepustowości. W Polsce z powszechnością usług internetowych długi czas było krucho i zauważalna poprawa dała znać o sobie dopiero w końcówce ubiegłego wieku.