23 września 2023

chicmagazine.pl

Prawdziwy magazyn

OpenSuse

Dzięki firmie Novell mamy do dyspozycji bardzo dopracowany wolny system operacyjny na desktopy – openSuse, zwane także „susłem”. Dystrybucja ta rozwijana jest przez społeczność użytkowników z całego świata, firma Novell sponsoruje prace nad tym projektem.

Distro posiada własne strony Wiki, dzięki czemu nawet osoby zaczynające swoją przygodę z Linusem nie będą miały problemów z instalacją, konfiguracja, czy w późniejszym etapie, z obsługą tego systemu. Dzięki aplikacji Yast wszystko sprowadza się do obsługi okienkowej i większość można wyklinać, dlatego właśnie openSuse przez liczne grono użytkowników wskazywane jest jako najlepsza alternatywa dla Windowsa.

Interfejs jest bardzo przejrzysty a obsługa intuicyjna, design nowoczesny i zachęcający do pracy. Pulpit obsługiwany jest przez środowisko GNOME lub KDE – twórcy pozostawili nam wybór.

Istnieje również wersja komercyjna, dla profesjonalistów, nosi ona nazwę SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED). Aktualnie najnowsza wersja systemu operacyjnego opensuse ma numer 12.

3.  .