23 września 2023

chicmagazine.pl

Prawdziwy magazyn

Od maszyn liczących do komputerów osobistych

Wspomnieliśmy już, że prototypy komputerów znanych dzisiaj prezentowały się zupełnie inaczej. Nie miały one nic wspólnego z poręcznym i zajmującym niewiele miejsca pecetem.

Podstawą działania tych urządzeń była zawsze matematyka – komputer jest tym bardziej użyteczny, im więcej obliczeń w zadanym czasie jest w stanie dokonać. Kiedyś uzyskanie zadowalającej wydajności było szalenie trudne, stąd potężne gabaryty starych maszyn – składały się z dużych i ciężkich „szaf” połączonych setkami metrów kabli.

Przy tych rozmiarach były w stanie obliczyć i przetworzyć zaledwie ułamek tego, co robi dziś w ciągu krótkiej chwili pierwszy z brzegu komputer używany przez zwykłego śmiertelnika. Dopiero z czasem miniaturyzacja wespół z optymalizacją wydajności zaowocowała powstaniem sprzętu podobnego do tego, który jest normą obecnie.

Skala zmian jaka dotknęła świat IT jest wprost niesłychana i na co dzień nie zdajemy sobie z nich sprawy. Dlatego warto zainteresować się tematem, aby mieć większą świadomość techniczną.