11 sierpnia 2022

chicmagazine.pl

Prawdziwy magazyn

Jak karma roślinna może szkodzić kotu?

Przy wyborze karmy dla kota wielu z nas najchętniej sięga po najbardziej znane marki. Niestety, okazuje się, że jeśli wziąć pod uwagę ich skład, niezbyt dobrze dopasowany do potrzeb kociaków, nie zawsze jest to dobry wybór. Nawet markowe, popularne karmy często zawierają sporo składników pochodzenia roślinnego. Jak taki pokarm może zaszkodzić twojemu kotu? Okazuje się, że znaczna część kotów karmionych „śmieciową” karmą, zawierającą dużą porcję odpadków roślinnych, cierpi na rozmaite problemy zdrowotne.

Wśród nich prym wiodą między innymi dolegliwości związane z układem trawiennym, takie jak biegunki czy zaparcia. Nieodpowiednie odżywianie może sprawiać też, że u kociaka pojawią się problemy z nerkami lub wątrobą. Koty jedzące karmę, która nie odpowiada ich potrzebom, zmagają się także z otyłością lub cukrzycą. Ze wszystkich tych chorób tylko otyłość pozostaje zauważalna gołym okiem, więc właściciele nad wyraz często nie zdają sobie sprawy z tego, jaką krzywdę wyrządzają swojemu pupilowi.

pro-vita.org.pl

Zwierzę na nieprawidłowej diecie często nie żyje zbyt długo, jednak ze względu na brak objawów czy odpowiednich badań, często wydaje nam się, że umarł ze starości.